Monthly Archives: April 2015

MASİB, “MİLYONLARCA LİRALIK DOLANDIRICILIKLAR DAHİL” ARAÇ PİYASASINDAKİ SORUNLARA ÇÖZÜM İSTEDİ

cumberland-kia-background-road

MASİB, “MİLYONLARCA LİRALIK DOLANDIRICILIKLAR DAHİL” ARAÇ PİYASASINDAKİ SORUNLARA ÇÖZÜM İSTEDİ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, araç piyasasındaki aksaklıkları gidermeye ve adil rekabet koşullarını korumaya yönelik tüzük çalışmalarının sürdüğünü belirtti. MASİB Başkanı İbrahim Akın ise, milyonlarca liralık dolandırıcılıklar da dahil araba piyasasındaki sorunların çözümü için adım atılmasını istedi. Dolandırıcılık ve haksız rekabet koşullarının giderilmesi için alınması gereken önlemlerin ellerinde olduğunu ifade eden Akın, “Tek istediğimiz sektörün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi olmasıdır” dedi.

TAÇOY: “AMAÇ HEM PİYASADAKİ KAÇAĞI ORTADAN KALDIRMAK, HEM DE SEKTÖRDEKİ ADİL REKABET UNSURLARINI KORUYABİLMEK”

Lefkoşa, 21 Kasım 14 (T.A.K.): Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, araç piyasasındaki aksaklıkları gidermeye ve adil rekabet koşullarını korumaya yönelik tüzük çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Motorlu Araç Satıcıları ve İthalatçıları Birliği (MASİB) Yönetim Kurulu’nu kabul eden Taçoy, sektördeki sıkıntıları gidermeye yönelik tüzük hazırlama çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve “Amaç hem piyasadaki kaçağı ortadan kaldırmak, hem de sektördeki adil rekabet unsurlarını koruyabilmektir” dedi.

Sektörde yolsuzluk varsa bu yolsuzlukların devamını engelemenin görevleri olduğunu kaydeden Taçoy, motorlu araç satıcıları ve ithalatçıları ile iglili yasa veya tüzük çalışmalarında birlikten de görüş alacaklarını belirtti.

İkinci el araçların kilometre sayacıyla oynanmasının en önemli konulardan biri olduğunu ifade eden Taçoy, 2015 yılının trafik eylem planının hayata geçirilmeye başlanacağı yıl olacağını, motorlu araç satışlarının da bu eylem planının içerisinde olduğunu ifade etti.

AKIN

MASİB Başkanı İbrahim Akın ise, milyonlarca liralık dolandırıcılıklar da dahil araba piyasasındaki sorunların çözümü için adım atılmasını istedi. Dolandırıcılık ve haksız rekabet koşullarının giderilmesi için alınması gereken önlemlerin ellerinde olduğunu ifade eden Akın, “Tek istediğimiz sektörün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi olmasıdır” dedi.

Sektörle ilgili sorun ve sorunlarla ilgili çözümleri içeren bir belgeyi Taçoy’a sunan Akın, önerilerin hem tüketici hem devletin lehine olduğunu belitti.

Birlik tarafından hazırlanan belgede, “yeni işyeri açma izinleri, şahsi ithalata uygulanan vergi oranının yüzde 35’e çıkarılması veya şahısların ithal ettiği araçlara üç yıl satılmaz ibaresinin getirilmesi, ikinci el araçlara uygulanan fonlarda yeni araçlara göre indirim, ikinci el araç satıcılarına da araç teşhir plakası verilmesi, sahısların salon araç satışlarına KDV uygulanması, devletin hurda araçları satın alması, seyrüsefer fiyatlarının aracın ağırlığı yerine egzoz gaz salınım veya motor hacmine göre belirlenmesi, dizel araçlara uygulanan kayıt harcının benzin araçlara uygulanan harçlarla eşitlenmesi” gibi öneri ve talepler yer aldı.

Kaynak: http://www.turkajansikibris.net/index.php/lang/tr/cat/249/news/166880

DOLANDIRICILIĞA ZEMİN

fromLeft

DOLANDIRICILIĞA ZEMİN

 DSCdo0018Oto Galericiler Birliği Başkanı Akın, devir işlemlerindeki sistemsizlikten dolayı dolandırıcılığa zemin oluştuğunu, bir kişinin bir aracı onlarca kişiye satabildiğini söyledi

KKTC’de yürürlükte olan 1974 yılı Motorlu Araç ve Yol Trafik Yasası, araç devir işlemlerinin ya Araç Kayıt Dairesi mukayyidi, ya da muhtar huzurunda yapılmasını öngörüyor. Ancak yasanın bu halinin dolandırıcılığa zemin hazırladığı öne sürülüyor. Öte yandan sigorta şirketlerinin pert olmuş araçları, sahibine sigorta bedeli ödeyip aldıktan sonra başka şahsılara satarak trafiğe çıkmasını sağladığı, bu araçlarla yapılan yolculuklarda yaşanan en basit kazanın bile can kaybı ile sonuçlandığı savunuldu. Oto Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın, Star Kıbrıs’a yaptığı açıklamada devir işlemlerinin muhtar nezdinden yapılmasından dolayı ortaya çıkan sorunları, dolandırıcılığa nasıl zemin oluştuğunu, sigorta şirketlerinin kazalı araçlar ile ilgili yanlış uygulamalarına ve sektördeki kayıt dışı faaliyetlere dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BİR ARAÇ ALIP,10 KERE SATIYORLAR

Oto Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın, Motorlu Araç ve Yol Trafik Yasası’nın 1974 yılından beridir güncellenmediğini, devir işlemlerinin bu yasaya göre yapıldığını belirterek, “Sistemin tamamen değişmesi, Dünya’da ve Avrupa’da olduğu gibi uygulanması lazım. Araç devirleri ile ilgili birçok sorun yaşanıyor” dedi. En büyük sorunun araçların devirleri ile ilgili işlemlerde başladığını kaydeden Akın, “Çünkü araç sahibi aracını sattığı zaman, aracı alan kişiye sadece bir devir kâğıdı imzalayıp, teslim ediyor. Söz konusu devir kâğıdı daha sonra herhangi bir muhtar tarafından onaylanarak işleme giriyor. Böylece alıcı ile satıcı muhtarın huzurunda birlikte olmadıkları için, alıcı aracı aldıktan sonra devri üzerine almayıp daha sonra birçok kişiye satarak evrakın elden ele gezmesine neden oluyor. Bu durumda satıcı aracın en son kimde olduğunu takip edemezken, dolandırıcılığa da zemin oluyor” şeklinde konuştu.

SUÇU İŞLEYEN BULUNAMIYOR

Aracın son sahibinin tespit edilemeyişinden dolayı herhangi bir durumda şahsa ulaşılmadığını belirten Akın, aracın radar cezası alması veya bir suça karışması durumunda suç işleyen asıl şahısların tespit edilemediğini kaydetti. Bu durumda aracın ilk sahibinin mağdur olduğunu belirten Akın, ayrıca galericilerin de aracı satarken ilk sahibinden gelen evrakı kendi üstlerine devir almayarak satış gerçekleştirmesi durumunda kayıt dışı işlem yapmış olduğunu, dolayısı ile vergi kaybı yaşandığını söyledi.

YENİ TÜR TEFECİLİK DOĞDU

Bir kişinin birden fazla araç alıp satabilme imkânı da doğduğunu kaydeden Akın, “Şahıslar, kayıt dışı bir şekilde araçları değerinin altında satıp, aldıkları çekleri başka amaçlar için kullanabiliyorlar. Ya da satın aldığı araca karşılık verdiği çekleri ödememe durumu oluyor. Dolayısı ile bu da dolandırıcılık ortamında yeni bir tefecilik türü ortaya çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

TEK ÇARE DEVİR İŞLEMLERİNDE ÇÖZÜM YAPMAK

Böyle bir durumda mağdur olan vatandaşların haklarını takip edemediklerini, çünkü aracı sattığı kişi ile en son kullanan kişi arasında bağ olmadığını anlatan Akın, bu sorunların ortadan kalmasının tek çaresinin acilen araç devirlerinin Araç Kayıt Dairesi’ndeki mukayyit huzurunda alıcı ve satıcı tarafından imzalanması olduğunu açıkladı. Akın, ayrıca araçların muhtar mührü yerine galeriler kendilerine ait kaşesi ile mühürlenmesi gerektiğini, dolayısı ile tüm sektörün kayıt altına alınmış olacağını vurguladı. Akın, kayıt dışı bir faaliyet kalmayacağını ifade ederek, “ Hem devlet gelirleri artacak hem de sektörün disiplin altına alınması sağlanacak” dedi.
Sektör olarak kayıt altına alınmak istediklerini ifade eden Akın, tek şartlarının ise internet, gazete ve sokak ilanları ile araç satışlarının sonlandırılması olduğunu belirtti. Akın, emlak sektöründe olduğu gibi yılda iki araçtan fazla satış yapan bir şahsın, profesyonel sayılması vergi alınması gerektiğini söyledi.

SUÇA KARIŞMIŞ ARAÇLAR GETİRTİLİYOR

Şahsi araç alımları ile ilgili gümrük oranının artırılması gerektiğini savunan Akın, şahsi ithalata uygulanan yüzde 15 gümrük fazlalığının yüzde 50’ye çıkarılması gerektiğini ifade etti. Akın, şahısların getirip sattığı araçlarda; özellikle Avrupa’dan gelenlerin bazı kriminal olaylara karıştığını ve araçların finans şirketlerinin dolandırılarak getirilip satıldığını söyledi. Akın, ancak profesyonel galerilerin böyle ithalata karışmamaları gerektiğini farkında olduğunu belirterek, bu gibi durumların hem devleti hem de vatandaşı mağdur ettiğini vurguladı.

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN PARA HIRSI İNSAN CANINI HİÇE SAYIYOR

Sektördeki su yüzüne çıkmamış bir başka sıkıntıya da değinen Akın, sigorta şirketlerinin kaza sonucu pert olan araçların sahiplerine aracın bedelini ödediğini, pert olan aracı aldığını, daha sonra aracı kaportacılara ve ilgili kişilere tekrar satıp gelir elde ettiğini açıkladı. Akın, aracın piyasaya tamir edilip girmesine olanak sağlandığını belirterek, önerilerinin pert olan bir aracın sadece yedek parça olarak satılmasını, bunu sağlamak için ise söz konusu aracın evraklarının polis raporu ile araç kayıt dairesine gönderilip trafikte men edilmesi gerektiğini söyledi. Akın, sigorta şirketlerinin ödediği paranın bir kısmının çıkarmak için bu şekilde davrandığını ancak trafiğe çıkan bu kazalı araçların ikince kez kaza yapması durumunda kişinin sağ kalmasının mümkün olmadığını vurguladı. Akın, bu gibi araçlarla yapılan en basit bir kazada bile can kaybı yaşandığını dile getirdi.

TEŞHİR PLAKA İSTİYORUZ

Akın, ikinci el araç satan galericilerin sorunlarına da değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci el araç satan galeriler, ithal ettikleri araçları muayene, bakım, servis, kayıt işlemleri ve aynı zamanda müşteriye teşhir için trafiğe çıkarmak zorunda kalıyor. Bu konuda polis ve gümrük memurları tarafından ciddi cezalara maruz kalıyoruz. İş hayatımızda karşımıza büyük bir zorluk olarak çıkan bu sorunun çözümü için ikinci el araç satıcılar için teşhir plakası (TR) verilmesini talep ediyoruz.

TEK ŞARTIMIZ VAR KAYIT DIŞILIK BİTSİN

Sektörde yaşanan tüm sıkıntılar için Maliye ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını kaydeden Akın şunları söyledi, “Sektörü disiplin altına almak, vatandaşın aldığı aracın standardını ve mülkiyet ile ilgili güvencelerini temin etmek istiyoruz. Kayıt altına girmek istiyoruz. Tek şartımız var sokaktaki satışı önlenmesidir. Bu sektörde çalışanlar dünya kadar masraf yapmaktadır. Sıkıntılarımızla ilgili Ulaştırma Bakanlığı ve Maliye bakanlığı ile görüşmeler yapıyoruz. Maliye Bakanlığı kendi üzerine düşen çalışmalara başladı ancak devir işlemleri ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir komisyon oluşturmasını, teknik olarak konuyu değerlendirip yürürlüğe koymasını sağlamak için çalışmalar yapıyoruz.”

Vatandaşlara da uyarılarda bulunan Akın, internet, gazete ilanları ve yol kenarlarında yapılan satışlara itibar edilmemesi gerektiğini, dolandırılma riski olduğunu ifade etti.

Kaynak: http://www.starkibris.net/index.asp?haberID=199758

Vergi Arabayı Vurdu

p6079186-88

Vergi Arabayı Vurdu

Vergi Arabayı VurduHasan Tosunoğlu: Vergilerin düşürülerek sektörün canlandırılması gerektiğini kaydetti.vergivurdu

Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği Genel Sekreteri Hasan Tosunoğlu, Kuzey’deki araç ithalatçılarının Güney’e oranla çok daha fazla vergi ödediğini ve bunun araç satışlarına yansıdığını dile getirerek, vergilerin düşürülerek sektörün canlandırılması gerektiğini kaydetti.

TOPLAMDA 7 KALEM VERGİ: Devlet, ülkeye ithal edilen motorlu araçlardan 7 ayrı kalemde vergi alıyor. Limana giren bir araca ilk etapta gümrükte belirlenen fiyatı üzerinden yüzde 2.5 Güvenlik Kuvvetleri katkı fonu, yüzde 4.4 rıhtım vergisi ve aracın silindir hacmine göre değişen fiyat istikrar fonu vergisi ödeniyor.

FİYAT İKİ KATINA ÇIKIYOR: Aracın trafiğe çıkabilmesi için bu vergilerin üzerine yüzde 20 KDV, yüzde 4 stopaj, yüzde 5 ek bir vergi ve seyrüsefer hacı ödenmesi gerekiyor. Buna göre gümrükte CİF fiyatı (gümrüğün belirlediği fiyat) 6 bin sterlin olan Avrupa çıkışlı orta sınıf benzinli bir araç bir ortalama 12 bin 500 sterline mal oluyor
“VERGİLER DÜŞERSE SEKTÖR CANLANIR”: Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği Genel Sekreteri Hasan Tosunoğlu: Kuzey’deki araç ithalatçıları Güney’deki meslektaşlarına oranla çok daha fazla vergi ödüyor. Bu, araç satışlarına da olumsuz yansıyor. Vergiler düşürülerek sektörün canlandırılması gerekir
“DÖVİZ DE VURDU”: Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği Başkanı Fırat Serhat, yüksek verginin yanı sıra son dönemde dövizde yaşanan artışın da satışları olumsuz etkilediğini söyledi. Serhat: Vergiyle birlikte dövizdeki artış sektörü hızla çıkmaza sürüklüyor

Nadire BAHADİ
Yurt dışından ülkeye getirilinceye ve galerilere yerleşinceye kadar ki süreçte en ucuz bir araca bile neredeyse araç değer kadar vergi ödeniyor. Yurt dışından getirilen bir aracın ülkeye girdiği anda, yüzde 4.4 rıhtım, yüzde 2.5 Güvenlik Kuvvetleri katkı payı, yüzde 4 stopaj gibi vergiler ödendiğini ifade eden galericiler, ödenen vergilerin en yükseğinin fiyat istikrar fonu olduğunu dile getirdi. Özellikle yüksek CC araçlarda fiyat istikrar fonu ücretini araç değeri kadar yüksek olduğuna dikkat çeken galericiler, Güney Kıbrıs’taki galericilerin ödediği vergi ile Kuzey’deki galericiler arasında uçurum olduğuna dikkat çekti. Galericiler hükümetten, fiyat istikrar fonunun düşürülmesini talep ederek, fonda iyileştirmeye gidilmesi halinde araç satışlarında artış meydana geleceğini ve bu durumdan hem sektör hem de halkın olumlu yönde etkileneceğini kaydetti.

Serhat: Sektör batakta
Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği Başkanı Fırat Serhat, konu ile ilgili yaşanan sıkıntıları Havadis’e anlattı. Yurt dışından ithal edilen araçların galerilere getirilinceye kadarki süreçte pek çok vergi uygulaması yapıldığını dile getiren Serhat, son dönemlerde dövizin de yükselmesi ile sektörün çıkmaza sürüklendiğini dile getirdi. Yüksek miktarlardaki vergi uygulamalarının en başında fiyat istikrar fonu bulunduğuna dikkat çeken Serhat, en kısa sürede ilgili mercilerle görüşerek vergi uygulamalarında iyileştirilmeye yönelik çalışmalarda bulunulacağını dile getirdi.

Tosunoğlu: Pek çok sorun sektörü zora sokuyor
Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği Genel Sekreteri Hasan Tosunoğlu, Kuzey’deki araç ithalatçılarının Güney’e oranla çok daha fazla vergi ödediğini ve bunun araç satışlarına yansıdığını dile getirerek, vergilerin düşürülerek sektörün canlandırılması gerektiğini kaydetti. Motorlu araç sektörünün devletin haznesine çok büyük katkı sağladığını dile getiren Tosunoğlu, pek çok sorun nedeni ile sektörün zor bir döneme girdiğini söyledi. Tosunoğlu bunların en başında seyrüsefer uygulamasının bulunduğunu dile getirerek, uygulamanın kilo üzerinden işlem görmesinin haksızlık ve çağ dışı olduğunu söyledi. Dünyada seyri sefer uygulamasının egzoz emisyona göre uygulandığını dile getiren Tosunoğlu, bizdeki uygulamanın da en azından Türkiye’deki gibi motor gücüne göre uygulanması gerektiğini ifade etti. Tosunoğlu öte yandan sektörü zora sokan diğer unsurların ise trafikteki hurda araçlar, motorlu araç kayıtlarının hala elde yazılıp bilgisayar ortamına geçilmediği olduğunu dile getirerek, Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği yönetimi olarak bu sorunların en kısa sürede yetkililer ile görüşülerek çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalara başlanılacağını kaydetti.

Galericiler ne dedi?
Fırat Serhat: En ucuz bir aracın yurt dışından getirtilerek galeriye girmesini sağlayana kadar olan süreçte uygulanan sistem gereğince ne yazık ki yüzde 80’i geçen bir vergi uygulamasına tabii tutuluyoruz. Bu vergi uygulamasının içerisinde en fazlası ise fiyat istikrar fonu. Normal şartlarda yüksek fiyatlar ödediğimiz fon, dövizin yüksek olması sebebi ile tüm galericilere zor günler yaşatıyor. Fiyat istikrar fonunun düşürülmesi halinde bu gelişme hem galerilerdeki araçlara yansıyacak hem de araç satışlarında meydana gelecek olan artış nedeni ile hem sektör, hem devlet, hem de vatandaş olumlu yönde etkilenecek. Fonun düşürülmesi ile birlikte devlet fondan kaybettiği kazancı bu kez araç satışlarında uygulanan vergilerden karşılayacak.
Hasan Tosunoğlu: Fiyat istikrar fonunun yüksek olması sebebi ile motorlu araç sektörü zor günler geçiriyor. Son dönemlerde dövizde de meydana gelen artış nedeni ile yurtdışından getirilen plakasız araç satışları tamamen durma noktasına geldi. Bir aracın yurt dışından getirilerek, galeriye girinceye kadarki sürecinde yüzde 80’i aşkın ödenmesi gereken bir vergi sistemi var ve bu sistemde fiyat istikrar fonu uygulaması en yüksek rakamlara sahip olan bir uygulamadır. Aracın CC gücü arttıkça fonun fiyatı daha da yükselmektedir. Dolayısı ile hükümeti göreve davet ederek fiyat istikrar fonu uygulamasının rakamlarını aşağıya çekmelerini talep ediyoruz. Böylelikle hem motorlu araç sektörüne hem de vatandaşa kolaylık sağlanarak sektörün canlanacağını düşünüyorum.
İsmet Yalınç: Yurt dışından getirilen araçlarda Güney Kıbrıs’taki galericiler ile Kuzey’deki galericilerin ödediği vergi arasında büyük bir fark vardır. Ülkemizde uygulanan ve motorlu araç sektörünü zora sokan fiyat istikrar fonu uygulamasına çok yüksek oranlarda ödemeler yapılıyor. Hükümetten beklentimiz fonun düşürülmesi. Vergiler düşürülürse satışlarda artış olacağı için hem devletin haznesine katkı sağlanacağını hem de sektörün canlanacağını düşünüyorum.
Talat Özçelebi: Fiyat istikrar fonu ne kadar düşük olursa bu durum araç fiyatlarına ve dolayısı ile halka yarar sağlar. Özellikle yüksek CC araçlarda ödenen fiyat istikrar fonu neredeyse araç fiyatı ile eş değer durumda. Hükümetten bu konudaki beklentimiz fiyat istikrar fonunda bir tadilata gitmesi yönünde. Fonun düşmesiyle araçlar satışlarında meydana gelecek artışın, hükümetin fon kaybını karşılar durumda olacağını düşünüyorum.